Cukier

Cukier jest jedną z najbardziej szkodliwych substancji ogólnie stosowaną i powszechnie występującą w żywności. Nie chodzi tylko o to, ile sypiemy cukru do herbaty lub kawy (a znam osoby, które lubią wsypać 3-4 łyżeczki do szklanki herbaty). I nie chodzi tylko o ciastka i słodycze. Cukier jest tak powszechnie stosowany w gotowych produktach spożywczych, że aż 80% produktów w przeciętnym supermarkecie spożywczym zawiera cukier, i to niemało. Przeciętny mieszkaniec „zachodu” konsumuje 1,5kg cukru tygodniowo, czyli 40 łyżeczek cukru dziennie! Nie wierzycie? To zobaczcie sobie film „Cały ten cukier”. Albo poczytajcie sobie etykiety różnych produktów spożywczych. Najczęściej cukier, w takiej czy innej postaci znajduje się na liście składników na pierwszym czy drugim miejscu. Dlaczego? Bo jest to tani i łatwy sposób podwyższenia atrakcyjności artykułów spożywczych, zwiększenia ich sprzedaży.

Czy cukier sam w sobie jest zły? Glukoza to łatwo dostępne źródło szybko uwalnianej energii dla organizmu. Fruktoza jest obecna w większości owoców, które przecież są zdrowe. Nie, szkodliwy dla nas jest cukier w czystej postaci, rafinowany, bo trafia zbyt szybko do krwi i nasz organizm nie potrafi sobie z tym poradzić. Cukier „związany” np. w owocach uwalnia się znacznie wolniej i nie powoduje takiego rozchwiania mechanizmu służącego do jego przyswajania. O ile cukier jest znakomitym źródłem energii dla naszego mózgu, nasz organizm broni się przed nadmiarem cukru we krwi wydzielając insulinę. Insulina obniża poziom cukru transportując go do komórek. Odczuwając obniżony poziom cukru mózg domaga się kolejnych porcji cukru a my spełniamy jego żądanie a potem znów wyrzut insuliny obniża ten poziom. Taka huśtawka poziomu cukru we krwi powoduje huśtawkę nastrojów, okresy pobudzenia i otępienia. Ale to tylko część problemu. Cukier pozbawia nas cennego magnezu, powoduje otyłość, próchnicę, choroby przewodu pokarmowego i wiele, wiele innych chorób.

Większość osób jest świadoma, że cukier wpływa na otyłość, powoduje nadwagę. Ale mniej już wie, że jest przyczyną chorób serca, powoduje rozchwianie równowagi w organizmie i wywołuje cukrzycę a co najważniejsze, blokuje system immunologiczny. I to ostatnie mnie przekonało, żeby prawie całkowicie zrezygnować z cukru. Łyżeczka cukry sprawia, że Twój system immunologiczny nie funkcjonuje przez 0,5 godziny. Jeśli spożyjesz 40 łyżeczek dziennie, to właściwie cały czas system immunologiczny nie działa prawidłowo i organizm jest szeroko otwarty na najróżniejsze zakażenia. Nie trudno znaleźć informację na ten temat ale jest to bardzo przystępnie opisane tutaj.

Uznałem że cukier jest wrogiem zdrowia numer 1. Ale zrezygnować zupełnie z cukru, ze słodzenia? Dla mnie kawa bez cukru była gorzka i choć generalnie wolałem „wytrawne” smaki, to nie wyobrażałem sobie nie słodzenia różnych rzeczy. Ale okazuje się, że nie jest tak trudno radykalnie zmniejszyć spożycie cukru, a niewielkie ilości lub cukier w odpowiedniej postaci (np. w owocach czy miodzie) wcale nie stanowi problemu. Suszone owoce stanowią doskonałe źródło „zdrowego” cukru. Ciekawe, że wkrótce po wyeliminowaniu rafinowanego cukru, wyostrzył mi się smak i zacząłem nawet niewielki dodatek cukru odbierać jako bardzo słodki. Do porannej herbaty z mlekiem dodaję ćwierć łyżeczki miodu i jest ona dla mnie akurat. Kawę piję bez cukru, ale na przykład w towarzystwie suszonego daktyla jest znakomita lub doskonale mi pasuje z orzechami. Już dawno zrezygnowałem z Coca Coli, wyjątkiem jest niezwykle rzadka sytuacja rozstroju żołądka, choć w takiej sytuacji jeszcze lepsza jest orzechówka. A właśnie, przyznaję, robię nalewki i dodaję cukru, ale zazwyczaj dodaję 1/4 ilości cukru jaka jest w przepisie. Inny wyjątek – piernik lub sernik. Również nieco cukru trzeba dodać, ale i tak jest to nic w porównaniu z tym co się kupuje w sklepach. Zresztą nie chodzi tu o całkowite wyeliminowanie cukru czy słodkich produktów, tylko trzymanie się kilku prostych zasad:

– zastępuj cukier rafinowany suszonymi owocami

– unikaj gotowych produktów cukierniczych

– czytaj etykiety składu – cukier jest wszechobecny w gotowych produktach, które nie uważasz za słodkie

A jeśli już „musisz” od czasu zjeść coś słodkiego, to zrób z tego święto, specjalną okazję, przy której się delektujesz. I wtedy jedz powoli, smakuj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s