Kiełki

Kiełki to super zdrowa żywność i można je kupić bez problemu. Nie są jednak bardzo tanie i nie zawsze bardzo świeże. Więc może robić własne kiełki? Kupiłem sobie urządzenie do kiełkowania nasion, takie 3 tacki jedna na drugiej. img_8396Idea jest taka, że nasypuje się nasiona na tacki (najlepiej różne rodzaje nasion). Zalewa się górną tackę wodą, która powoli spływa na niższy poziom. W rowkach tacki pozostaje na tyle wody, że nasiona są ciągle wilgotne i szybko kiełkują.

Tyle teoria, a teraz praktyka. Nalewając wodę spłukujemy nasiona, które gromadzą się w jednym obszarze tacki pozostawiając resztę łysą. Tak więc kiełki nie rosną optymalnie. Aby kiełki nie nabrały zgniłego zapachu, trzeba je co najmniej 2 razy dziennie przelać wodą. Strumień wody zazwyczaj przygniata młode pędy kiełków i wkrótce nasza tacka wygląda jak las po huraganie. Po zmarnowaniu kilku paczek nasion teraz stosuję następującą metodę.

Rozsypuję nasiona równomiernie na tackę. Zwilżam je spryskując wodą z ręcznego spryskiwacza. Codziennie rano i wieczorem powtarzam dość intensywne spryskiwanie. Dostarcza to wystarczającej ilości wilgoci a jednocześnie spray spłukuje i myje nasiona i kiełki. Kiełki wyrastają ładnie i równo, jak widać na zdjęciach.

img_8400
Po jednym dniu
img_8404
Po dwóch
img_8405
Po trzech
img_8406
Gotowe do konsumpcji czwartego dnia

U mnie sprawdziły się najlepiej 3 rodzaje nasion: rzeżucha, lucerna i rzodkiewka. Rzeżucha kiełkuje najszybciej, podobnie jak lucerna daje drobne, delikatne kiełki. Rzodkiewka daje solidniejsze, grubsze i twardsze kiełki.  Im większe nasiona, tym trudniej się je kiełkuje, przynajmniej dla mnie. Słonecznik trzeba obierać z łusek, chyba że opracuje się metodę odcinania części spożywczej. Próbowałem produkować kiełki fasoli mung, ale zawsze nabierały nieprzyjemnego zapachu, tak jakby gniły. Może potrzebują prawdziwie hydroponicznej uprawy, w przepływowej wodzie.

Jeszcze gdzie kupić nasiona. W wielu sklepach sprzedawane są „nasiona na kiełki” w torebkach po 20g i cenie ok. 3zł. Te same nasiona można kupić w różnych sklepach internetowych czy hurtowniach za cenę wielokrotnie niższą – np. 80g też za 3 zł.

img_8397
Opakowanie po 80g

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s