Stereotyp seniora

W naszym społeczeństwie „senior” kojarzy się nie najlepiej. Oczywiście, jest to lepsze określenie niż emeryt lub staruszek ale tak czy inaczej, pojawia się obraz osoby niezbyt żwawej fizycznie i psychicznie, marnie ubranej, funkcjonującej na uboczu „mainstreamu”. Stereotypowy senior może pójść potańczyć, ale ruchy ma zabawne i niezbyt skoordynowane. Seksu to już dawno nie uprawia, co najwyżej może wybrać się do kina albo najlepiej niech zajmie się wnukami.

Rynek również podporządkowuje się takiej wizji osoby „starszej” czyli po sześćdziesiątce. Wystarczy zwrócić uwagę na reklamy, które są kierowane przede wszystkim do ludzi młodych. Jeśli pojawia się przysłowiowy senior w reklamie, to jako użytkownik suplementów diety. Elektronika, sprzęt AGD, samochody, ubrania – to wszystko jest zarezerwowane dla młodych, tak jakby rynek osób po sześćdziesiątce był mało atrakcyjny dla producentów. Tymczasem właśnie seniorzy często mają lepszą, stabilną sytuację materialną. Młodzi spłacają kredyt hipoteczny, muszą kupować dzieciom ubrania i zabawki i pojechać na wakacje w najdroższym sezonie podczas gdy seniorzy, raczej z wyboru aniżeli przymusu pomagają dzieciom. Zazwyczaj mają oszczędności, bo brak perspektywy wyższych dochodów w przyszłości skłania do bardziej przemyślanych wydatków. Więc seniorzy również mają zasoby, tyle że są mniej skłonni do impulsywnego kupowania i może reklamy dla nich powinny być kierowane do rozsądku a nie emocji. Tymczasem przedział wiekowy, który interesuje reklamodawców, leży raczej poniżej pięćdziesiątki. Już kilka razy zdarzały się nam telefony od agencji badających preferencje odbiorców. Takie ankiety zaczynają się od pytań o najczęściej słuchane stacje radiowe a potem przechodzą do preferencji konsumenckich i pytań o zakres dochodów. Pada również pytanie, w jakim przedziale wiekowym się mieścimy i przyznanie się do wieku 50+ (nie mylić z 500+) automatycznie kończy rozmowę.

Inną ilustracją tego, jakie jest podejście do osób dojrzałych jest anegdotyczna sytuacja, która nam się przydarzyła kilka lat temu. Prowadząc wtedy firmę handlową, mieliśmy całkiem niezłe dochody i postanowiliśmy z żoną kupić w leasingu Passata z silnikiem diesla 2.0, w wersji mocniejszej, czyli 170 km. Mieliśmy się spotkać u dealera Volkswagena, ale żona dotarła na miejsce trochę wcześniej. Żeby nie tracić czasu, wparowała do działu nowych aut i wytłumaczyła sprzedawcy, jaki samochód ją interesuje. Młody, ambitny lecz chyba niezbyt myślący przedstawiciel handlowy spojrzał na panią w dojrzałym wieku i wypalił: „ale wie Pani, to jest samochód dla młodych i dynamicznych osób”. Autentycznie, tak było. Może i chciał dobrze, zaproponować spokojniejszą wersję auta, ale wyszło nie najlepiej. Domyślacie się, że Passata kupiliśmy gdzie indziej.

Mnie taki stereotyp seniora piernika i fajtłapy się nie podoba i podejrzewam, że większość moich znajomych również się z nim nie zgadza. Doskonałym przykładem zupełnie innej wizji seniora jest postać dziadka (Jean Reno) i babci (Anna Galiena), obydwie postacie po sześćdziesiątce, w filmie „Lato w Prowansji”. Film był pokazywany niedawno w telewizji na kanale Ale Kino, ale na pewno można go teraz znaleźć w serwisach filmowych w internecie. Gorąco polecam, film jest naprawdę dobry, ciepły, prawdziwy i ciekawy, akcja toczy się w pięknych krajobrazach Prowansji. Wymienieni wyżej dziadkowie są pełni energii, piękni i dobrzy, choć bynajmniej nie doskonali; mają ciekawą przeszłość a także swoje grzeszki na sumieniu. Film natomiast doskonale pokazuje, jak różne pokolenia w małomiasteczkowym społeczeństwie potrafią się pięknie różnić ale i wspólnie bawić. Chciałbym aby i w naszej mentalności senior kojarzył się w ten sposób.

Zmieńmy wspólnie stereotyp seniora w polskim społeczeństwie. Wystarczy zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie w tej drugiej połowie życia. Trzeba uwierzyć że jeszcze mnóstwo dobrego przed nami a będziemy wzorem dla zapracowanej i wiecznie zagonionej młodzieży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s