Wcale nie jest za późno

I to jest najlepsza wiadomość. Jeżeli usuniemy z otoczenia szkodliwe dla nas czynniki, organizm sam zacznie się naprawiać. Muszę powtórzyć to co napisałem wcześniej. Amerykański biolog Bruce Lipton przeprowadził wiele doświadczeń z hodowlami komórek. Kiedy miały zdrowe środowisko – prosperowały, kiedy warunki nie były wystarczająco optymalne – słabły. Po powrocie środowiska do optymalnego stanu „chore” komórki odżywały. Nie potrzebowały jakiegoś „leku” aby się wyleczyć, wystarczył powrót do dobrych warunków. Z człowiekiem jest podobnie, z tym że naszym środowiskiem jest to, czym się odżywiamy, czym oddychamy,  ruch oraz stan psychiczny.

Przez ponad pół wieku popełniałem mnóstwo głupich błędów. Za mało ruchu, bo praca była jeżdżąco – siedząca, a wieczorem już się nie chciało. Za dużo cukru –  za jednym razem potrafiłem zjeść pół tabliczki czekolady mlecznej (4-5 łyżeczek cukru). Kolacja z tłustych wędlin, do tego piwo (napój o najgorszym indeksie glikemicznym) . Zdarzało mi się najeść późnym wieczorem i następnego dnia dziwiłem się, dlaczego mam tak fatalne samopoczucie. Zmądrzałem kilka lat temu. Nie mówię, że wszystko robię dobrze, przyznaję że wciąż się czegoś nowego uczę. Najważniejsze jest, że nawet niewielka zmiana w sposobie żywienia i trybie życia, wyeliminowanie najbardziej szkodliwych praktyk od razu daje widoczny rezultat. Zmieniłem swoje środowisko i wiele przykrych objawów ustąpiło.  Gdy organizm był młody, potrafił znieść różne niegodziwości, które mu fundowałem. W drugiej połowie życia nie jest on już tak odporny, więc najwyższy czas na zmianę.

Oczywiście, niekiedy nie jest aż tak pięknie. Uporczywe niszczenie organizmu przez kilkadziesiąt lat może też pozostawić trwałe ślady. Stąd dosłownie epidemia cukrzycy, choroby układu krążenia, nadciśnienie. Ale nawet jeśli jesteśmy już na etapie leczenia farmakologicznego, zmiana diety i ruch będą wspomagały to leczenie lub zapobiegną eskalacji schorzenia.

StockSnap_79SJNOI7DB(1)

Nasza cywilizacja wytworzyła fantastyczne wynalazki ułatwiające życie. Któż by chciał wrócić i żyć w czasach, gdy ludzie biegali po lasach, polowali czy zbierali pożywienie. Nikt nie chce rezygnować z prysznica czy internetu. Ale jeśli chodzi o jedzenie i ruch, to właśnie konieczny jest powrót do tamtych czasów.Do naturalnej, nieprzetworzonej żywności, do aktywności fizycznej. Ciało homo sapiens, jego fizjologia nie zmieniły się przez te kilkadziesiąt tysięcy lat, nasza biochemia jest ta sama. Więc pisząc o zdrowym żywieniu i ruchu nie wymyślamy czegoś nowego. Po prostu mówimy o powrocie do naturalnego porządku rzeczy.

Więc podsumujmy, czego nam tak naprawdę potrzeba.

ZMIANA STYLU ODŻYWIANIA

– Zmniejszenie ilości spożywanego cukru

– Picie dużej ilości płynów

– Dążenie do jedzenia w proporcji: warzywa (3 cz.) : białka (2 cz.) : węglowodany (1 cz.)

– Uzupełnienie diety naturalnymi składnikami

                siemię lniane, czyli kwasy omega 3

                kiszona kapusta lub sok, czyli probiotyk

 – Uzupełnienie diety witaminami: C, D3, K2, niacyna

RUCH

– codzienne ćwiczenia 20 minut

– dodatkowy ruch, np. chodzenie z kijami. Ten dodatkowy ruch to może też być praca w ogrodzie albo inna praca fizyczna. Jeżeli natomiast siedzisz cały dzień przy komputerze czy w samochodzie, to dodatkowy ruch jest niezbędny. Jak to zrobić najprościej napiszę już wkrótce.

Jest o wiele więcej rzeczy, które możemy zrobić dla siebie, aby czerpać radość z życia. Różne diety, suplementy, ćwiczenia, medytacje, zmiana relacji z innymi, porządkowanie swojego otoczenia itp. Ja opisuję to, co uważam za podstawowe i niezbędne ale jednocześnie łatwe i przyjemne. Bo nie chodzi o to, abyśmy wiedzieli co jest dla nas dobre, tylko żebyśmy to w końcu zrobili. Tak jak w tym dowcipie  o Żydzie, który narzekał na swój los. „Mosze zwraca się do Pana Boga. Dlaczego jestem taki biedny, dlaczego los jest tak niesprawiedliwy, dlaczego nigdy nie wygrałem na loterii…? W tym momencie jest grzmot i błyskawica i odzywa się potężny, lecz nieco zrezygnowany głos Pana. Mosze, ty mi daj szansę, ty przynajmniej kup ten los na loterii!”

A więc jeśli chcesz być szczęśliwy, zdrowy i pełen sił witalnych to przynajmniej daj sobie szansę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s