Najsmaczniejszy probiotyk

Czy lubisz sok z kiszonej kapusty? Jest to specyficzny, kwaśny smak, który ja osobiście uwielbiam. Moim problemem było to, że tego soku w kiszonej kapuście było zawsze za mało i jak się go odlało, to reszta była zbyt sucha. Koniec z tym. Pokażę Wam jak w prosty sposób w ciągu kilku dni przygotować doskonały sok z kapusty, bez kiszenia całej beczki.

Wspomniałem wcześniej, że do swoich najważniejszych suplementów diety zaliczam probiotyki, czyli produkty zawierające żywe kultury bakterii, tak potrzebne naszemu systemowi pokarmowemu. Najprościej jest kupić w aptece odpowiednie tabletki, tyle że nie jest to tanie,  a zwykłe kiszone warzywa potrafią dostarczyć to samo, albo i więcej. Najlepsza jest kapusta, której sok sam w sobie jest lekarstwem dla przewodu pokarmowego natomiast sok kiszony z kapusty zawiera potężną dawkę laktobakterii. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych powodów aby pić sok z kapusty to proszę:

  • działa anty-nowotworowo
  • skuteczny przeciwko drożdżakom Candida Albicans
  • źródło witaminy C
  • działa przeciw zapalnie
  • leczy wrzody żołądka

A przy okazji, kapusta jest jednym z tańszych warzyw, dostępnych przez cały rok, więc w łatwy sposób możemy zasiedlić nasz przewód pokarmowy dobroczynną florą bakteryjną.

Do sporządzenia soku niepotrzebna jest sokowirówka, wystarczy malakser. Ja akurat mam egzemplarz prawie muzealny, Zelmer z 1988 roku, a więc każde urządzenie na pewno sobie poradzi. Jednorazowo można przygotować 1 litr soku z pół główki kapusty (ok. 800g), ale lepiej jest od razu zrobić 2 litry z całej główki – mniej mycia, a sok w lodówce może postać nawet dwa tygodnie, chociaż u nas nigdy tyle nie postoi, wcześniej wypijemy. Podaję przepis na 2 litry soku.

1 główka kapusty (ok. 1,8kg)

4 płaskie łyżeczki soli

6 szklanek wody

Kapustę kroję zgrubnie i część wkładam do malaksera.

 IMG_8411 Do mojego wchodzi jednorazowo ok. 400g pokrojonych liści, więc pokrojoną kapustę szatkuję w 4 porcjach. Na porcję kapusty daję 1 łyżeczkę soli (morskiej lub himlajskiej) i uruchamiam malakser na kilkanaście do 30 sekund. Nie chodzi o to aby zemleć kapustę na papkę, wystarczy zgrubne poszatkowanie.

IMG_8412

Można również w trakcie dodać szklankę wody, ułatwia to wymieszanie papki. Potem przenoszę poszatkowaną kapustę do 1,5 l słoika a do malaksera wsypuję drugą porcję wstępnie pociętej kapusty, dodaję łyżeczkę soli i powtarzam operację. Kolejne dwie porcje kapuścianej miazgi wędrują do drugiego słoika.

Do każdego słoika dolewam jeszcze szklankę wody i lekko mieszam. Przykrywam przykrywką bez dokręcania, tak aby powstający podczas fermentacji dwutlenek węgla nie rozsadził słoika. Odstawiam w ciepłe miejsce (ok. 22oC) i tyle. Po 1 dobie zaczyna się intensywna fermentacja i miazga z kapusty unosi się do góry. Wtedy należy zamieszać łyżką, dwa razy dziennie, tak aby odgazować miazgę. Po 3 – 4 dniach sok jest gotowy. Wylewam zawartość słoika na gęste sito, otrzymując ok. pół litra soku. Drugie pół litra otrzymuję wyciskając pozostałą pulpę przez gazę lub tkaninę filtracyjną.

Sok jest najsmaczniejszy po schłodzeniu. Na początku jest mętny, potem się klaruje i drobne cząstki opadają na dno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s