Jedzenie rozdzielne

vishang-soni-100402

Jeżeli nie lubisz poczucia ociężałości po posiłku, chcesz schudnąć i stać się mniej podatnym na różne choroby – przestań jeść razem białka i węglowodany. Tak naprawdę banalnie proste i naprawdę żadne wyrzeczenie, tylko inne przyzwyczajenie. Różnie to się nazywa, najczęściej dietą rozdzielną według doktora Williama Haya. Ja wolę nie mówić o diecie, która kojarzy się z jakimś okresowym wyrzeczeniem czy ograniczeniem w żywieniu. Wolę mówić o zmianie nawyków żywieniowych, bo jak raz się spróbuje jedzenia rozdzielnego, to się nie chce wrócić do tego co było.

Już jakiś czas temu zmieniłem sposób odżywania na: dużo warzyw, mało mięsa, czyli zdrowe odżywianie. Nie jestem wegetarianinem, ale traktuję mięso i wyroby mięsno jako dodatek urozmaicający i dodający smaku do posiłku, lub też podstawę posiłku, ale raz w tygodniu.  Wtedy uznałem, że już bardzo wiele zmieniłem na plus w swoim sposobie odżywiania. Ale okazuje się, że można pomóc sobie jeszcze bardziej.

Gdy pierwszy raz spróbowałem jeść oddzielając białko (np. mięso) od węglowodanów (np. chleb, kartofle, produkty mączne, ryż), wydawało się to dziwne. Jak można zjeść jajecznicę bez chleba? Jak może smakować kaczka pieczona bez kopytek? Jak można się najeść kotletem z ryby bez dodatku ziemniaczków? Okazuje się że można, a nagroda za zmianę stylu jest niebanalna:

  1. uczucie lekkości po posiłku, brak poczucia przejedzenia – coś pięknego
  2. spadek wagi – już po 3 tygodniach straciłem 1,5kg a żona 2kg (wcześniej waga ani drgnęła mimo przejścia na znaczne ilości warzyw)
  3. odporność na różne choroby – jeszcze tego na sobie nie doświadczyłem ( a może po prostu nie zdaję sobie z tego sprawy)
  4. podwyższony poziom energii, aktywności

Te dwie ostatnie zmiany są związane z naszym sposobem trawienie. Organizm zużywa mnóstwo energii na trawienie, a białka i węglowodany przetwarza w różny sposób, przy pomocy różnych enzymów i w różnym czasie. Oznacza to, że po sutym posiłku mięsno – ziemniaczanym nasz organizm musi się nieźle namęczyć, aby go przetrawić. Wtedy mniej energii jest dostępne na inną aktywność, na walkę z chorobą czy na obronę przed bakteriami i wirusami. Może nieco upraszczam, ale mniej więcej tak jest. Więcej informacji można łatwo znaleźć w sieci pod hasłem „dieta rozdzielna”.

Czy to jest trudne? Bo pamiętajmy, że przewodnią myślą mojego bloga jest to, że nie jest sztuką znaleźć recepty na zdrowie i długie życie. Sztuką jest tak je uprościć, dostosować do swojego trybu życia aby były możliwe i w praktyce wykonalne, aby chciało nam się je stosować codziennie przez długie lata. Nie jest to trudne, sam bez trudu przestawiłem się na takie jedzenie z dnia na dzień. Podam kilka niedawnych przykładów z naszego życia wziętych:

Śniadanie (pochyła kreska oznacza „lub”)

Jajka w różnej postaci / szynka / twarożek / parówki / pasztet

do tego surowe warzywa

papryka / pomidory / kalafior / rzodkiew / seler naciowy / kiełki

II Śniadanie (po 2-3 godz.)

pieczywo różne rodzaje z pomidorem / rzodkiewką / konfiturą / miodem

Lunch (przepraszam za obce słowo ale najlepiej tu pasuje)

kartofle młode z masłem / kotleciki rybne lub mięsne z groszkiem / makaron z sosem putanesca (czosnek, oliwki i anchois) / naleśniki ze szpinakiem

sałatka mieszana

Kolacja

szynka z melonem czy warzywami / sery z selerem naciowym lub papryką / makrela wędzona z sałatką mieszaną

casey-lee-105763

I na koniec dobra wiadomość. Jeżeli od czasu do czasu zgrzeszycie i zjecie schabowy z ziemniaczkami, to nie „załamie się dieta” a pozytywne efekty pójdą się gonić. Po prostu poczujecie się gorzej, wróci ociężałość po-posiłkowa. Każdy wtedy sam oceni, czy warto zrezygnować z pewnych smaczków na rzecz wszystkich opisanych wcześniej zalet. I w każdej chwili można wrócić do jedzenia rozdzielnego i znów odczuwać jego korzyści.

Nawet jeśli nie przekonacie się do takiego schematu żywienia na co dzień, to gorąco zachęcam do takiego stylu żywienia podczas choroby  – ułatwimy organizmowi z niej szybko wyjść.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s