Kolorowe jeziora

jezioro_antropogeniczne_luk_muzakowa_park

Jest w Polsce wiele pięknych miejsc, o których mało kto wie. Jednym z takich miejsc jest Łuk Mużakowa, obszar leżący na granicy Polski i Niemiec. Warto tam pojechać dla pięknych widoków i ciekawych miejsc do zwiedzenia.

Gdy pierwszy raz przeczytałem o tej okolicy, zaintrygowała mnie nazwa. Pierwsze skojarzenie było z radzieckim uczonym Mużakowem. Ale nie, nic z tych rzeczy, taki chyba nie istniał. Mużaków to po prostu polska nazwa niemieckiego Bad Muskau. Potem zobaczyłem zdjęcia i pomyślałem, że muszę to zobaczyć na własne oczy. I stąd, któregoś pięknego jesiennego dnia wybraliśmy się wraz z grupą znajomych aby zobaczyć ten połączony cud natury i działalności człowieka.

Łuk Mużakowa to szczególny twór geologiczny, morena czołowa powstała podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Na obszarze utworzonego tam geoparku występuje znaczna liczba stawów w wyrobiskach po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Kwaśny lub zasadowy odczyn wody oraz obecność różnych związków chemicznych sprawiają, że woda w poszczególnych jeziorach nabiera różnych, intensywnych kolorów, zmieniających się dodatkowo w zależności od oświetlenia.

Na początku miałem obawy, że te jeziora antropogeniczne to właściwie twór sztuczny, rezultat działalności człowieka, woda barwiona chemią, nienaturalna i stąd może nieciekawa. Nic podobnego. Jeziora i ich otoczenie są piękne, położone w ślicznych lasach. Kwaśny odczyn wody sprawia, że nie ma w nich wiele życia, ale przez to wyglądają zupełnie inaczej niż typowe jeziora – są mniej zarośnięte, niekiedy z odsłoniętą piaszczystą linią brzegową. No i te barwy, pochodzące raczej od zabarwionego dna niż wody.

IMG_8000

Żeby obejrzeć z bliska kolorowe jeziora trzeba się wybrać na spacer ścieżką turystyczną na terenie dawnej kopalni Babina. Idzie się przez piękny las i co jakiś czas zza drzew ukazuje się jezioro.

IMG_8011

Intensywnie szmaragdowe jezioro, którego brzegi są porośnięte gęstymi szuwarami, bagnisty staw, w którym woda ma barwę od rdzawej czerwieni do pomarańczu, błękitne jezioro otoczone czerwoną obwódką i  piaszczystymi brzegami.

 IMG_7995  IMG_7992

Na końcu ścieżki znajduje się wieża widokowa, skąd można podziwiać całą okolicę.

Kolorowe jeziora Łuku Mużakowa to dopiero początek atrakcji. Po obu stronach Nysy w okolicach Łęknicy rozciąga się Park Mużakowski. Najładniejsza część parku leży po niemieckiej stronie.

Schloss Bad Muskau

Główną atrakcją jest pięknie położony zamek Bad Muskau. Wnętrze zamku nie robi już takiego wrażenia jak widok budynku odbijający się w tafli wody, ale warto zajść do kawiarni w zamku, usiąść na tarasie i podziwiać widoki przy pysznych lodach. Zresztą nam wizyta w kawiarni opłaciła się podwójnie. Kelnerka (notabene Polka) poradziła nam zwiedzić położony w pobliżu Kromlauer Park.

Dziesięć minut jazdy samochodem i jesteśmy w Kromlau, gdzie mieści się Park Rododendronów. Mnóstwo okazałych rododendronów i mogliśmy tylko żałować, że byliśmy tam poza okresem kwitnienia tych wspaniałych krzewów. Ale czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka.

IMG_7964

Położone w lesie jeziorko Rakotz z kamiennym mostem w kształcie półokręgu. Most został zbudowany w 1860 roku z polnych kamieni i słupów bazaltowych.  Z odpowiedniego punktu na końcu jeziora, odbicie mostu w tafli jezioro sprawia wrażanie, że widzimy idealny krąg z kamienia.

Jest jeszcze jedna atrakcja w okolicy. Niedaleko miasteczka Forst jest ogród różany – Ostdeutscher Rosengarten.

IMG_7924

Tym razem trafiliśmy na kwitnące róże i jest co oglądać; tysiące odmian, w tym wiele pachnących. Jedna róża pnąca o niesamowicie cytrynowym zapachu wzbudziła mój zachwyt na tyle, że zanotowałem jej nazwę a po powrocie do domu, kupiliśmy sadzonkę ze sklepu internetowego. Już zdążyła zakwitnąć i tak, ma ten sam zniewalający, różano-cytrynowy zapach. Myślę, że za każdym razem gdy zakwitnie, będzie nam przypominać nam Łuk Mużakowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s