Co ja mogę zrobić dla planety

astronomy-cosmic-cosmos-355935

Zapytano wielu ekspertów, co każdy z nas może zrobić aby nie dopuścić do fatalnego w skutkach ocieplenia klimatu i zniszczenia zasobów naszej planety. Dwie odpowiedzi się powtarzały:

Głosować na polityków, którzy mają w swoim programie transformację energetyczną oraz zrównoważony rozwój.

Rozmawiać ze znajomymi. Dopóki nie wzrośnie świadomość w społeczeństwie, nic się nie wydarzy.

Ponadto, każdy oczywiście może, choćby w niewielkim stopniu zmienić swoje zachowanie i styl życia. Na początku wydaje się, że efekty będą również niewielkie, ale przemnóżmy każde działanie przez miliony ludzi…

W pierwszym momencie może się wydawać, że niektóre zmiany będą się wiązały z ograniczeniami i utrudnieniami. Ja się przekonałem, że mogę wiele w swoim życiu codziennym zmienić bez utraty komfortu życia. Zdecyduj, co jest naprawdę ważne w Twoim życiu.

Najsympatyczniejsze w tym jest to, że oszczędzając planetę, oszczędzasz również swoje pieniądze.

Oto kilka przykładów:

 1. Zmniejsz zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Ceny prądu w najbliższych latach wzrosną zdecydowanie, więc tym bardziej warto.
  1. Zamień żarówki na LED. Praktycznie każdy typ żarówki jest już dostępny w wersji LED, oszczędność prądu wielokrotna w porównaniu z żarówką tradycyjną czy halogenem a i trwałość zdecydowanie wyższa. Wybieraj ciepłą barwę światła – 2700K, chyba że jest to oświetlenie techniczne.
  2. Jeśli masz starą lodówkę, zamień ją na nową A+++. Zużycie prądu będzie wielokrotnie niższe i koszt lodówki zwróci się w niecałe 2 lata. A jeśli ją kupisz na 50 rat 0%, będziesz miał nową lodówkę za darmo. U mnie się okazało, że zużyciu prądu przez nową lodówkę jest 8-krotnie niższe!
  3. Schowaj czajnik elektryczny i podgrzewaj wodę na gazie. Wyciągniesz czajnik elektryczny z powrotem, gdy będzie tani prąd z fotowoltaiki czy wiatru.
  4. Jeśli masz jeszcze telewizor plazmowy, to zamień go na LED. Oszczędność nie będzie aż tak spektakularna jak w przypadku lodówki, ale będziesz miał telewizor zamiast piecyka elektrycznego.
 2. Oszczędzaj wodę. Czy wiesz że Polska ma zasoby słodkiej wody na poziomie Egiptu?
  1. Można wejść pod prysznic, odkręcić wodę na maksa i rozkoszować się obfitym strumieniem czystej wody przez kilkanaście minut. Można też inaczej – odkręcić na chwilę wodę, zmniejszyć ją potem aby trochę kapało (tak aby nie zmarznąć), namydlić się i znów odkręcić wodę aby się spłukać. Twój wybór.
  2. O kąpieli w wannie i jednorazowym wylaniu 150l wody nawet nie wspominam. Jeśli już musisz korzystać z wanny bo kochasz kąpiele, to potraktuj to jako lecznicze wymoczenie i dosyp soli mineralnych (np. chlorku magnezu).
  3. Zmywanie naczyń w zmywarce jest najbardziej wodo-oszczędnym sposobem zmywania. To co nie wchodzi do zmywarki można zmywać pod bieżącą wodą ale ustawiając kran na cienką strużkę.
 3. Zanim kupisz coś nowego, pomyśl 2 razy. Każdy zakup to sygnał dla producenta aby wyprodukować następną sztukę, zużywając zasoby i energię. A może wystarczy używany produkt – zajrzyj na Allegro czy OLX. Przepiękne, używane zabawki dla dzieci można kupić za pół ceny i dać wytchnienie planecie. Przedłużmy życie pięknym i użytecznym przedmiotom.
 4. Kupuj przez Internet. Nie tylko wybór większy i ceny niższe,  ale transport mniej energochłonny. Zamiast jeździć po sklepach, niech zakup przyjedzie do Ciebie transportem zbiorowym, na przykład przez pocztę lub paczkomaty.
 5. Staraj się mniej wyrzucać. Wiele używanych rzeczy można sprzedać lub oddać i będą miały drugie życie, a nowa rzecz nie zostanie wyprodukowana.
 6. Segreguj rzetelnie odpady – to chyba oczywiste.
 7. Mieszkasz w mieście? Staraj się mniej korzystać z samochodu. Rozejrzyj się rano na ulicy – 90% aut przewozi tylko kierowcę.
 8. Gdybym mieszkał w mieście, chyba bym w ogóle zrezygnował z posiadania samochodu. Zastanów się, ile razy w ostatnim roku pojechanie własnym autem było konieczne. Czy nie lepiej wypożyczyć zamiast posiadać?
 9. Pociąg jest aktualnie najbardziej energooszczędnym środkiem transportu. Między głównymi miastami to najlepszy wybór.
 10. Lubisz mięsne produkty? Może można jeść je trochę rzadziej i w mniejszej ilości. Twoje ciało Ci podziękuje a jednocześnie zrobisz coś dla klimatu. Hodowla zwierząt to drugie największe po paliwach kopalnych źródło emisji gazów cieplarnianych i jest wiodącym powodem wylesiania, zanieczyszczenia powietrza i wody i utraty bioróżnorodności.

Tak można by długo wyliczać. Każdy może znaleźć własne przykłady. Warto pamiętać, że może czasami warto poświecić trochę własnej wygody dla swojej przyszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s