Zdrowe odżywianie

Jak się zdrowo odżywiać nie jest żadną tajemnicą, często o tym słyszymy i dobrze wiemy że należy jeść warzywa i owoce, nie najadać się przed spaniem, omijać cukier, tłuszcz. Ale od wiedzenia jeszcze nikomu się nie poprawiło. Nie pamiętam już kto to powiedział i jak to dokładnie brzmiało, ale sens był taki: nie ważne ile wiemy, ważne co z tą wiedzą zrobimy. Wiele osób nie stosuje się do powszechnie znanych zaleceń bo jest to trudne, bo słodkie i tłuste jest smaczne, bo wieczorem zgłodniałem, bo nie znoszę brokułów. Ja przez całe życie jadłem to co mi smakowało. Mimo że nie cierpiałem na nadwagę ani nie dorobiłem się cukrzycy czy innej poważnej choroby (może byłem w miarę „genetycznie” odporny) to miewałem różne dolegliwości, prawdopodobnie powiązane ze sposobem odżywiania. Ociężałość, brak odporności, niestrawność a nawet nocne napady refluksu.  Potrafiłem wrócić późno do domu i wyciągnąć z lodówki zestaw przepysznych wędlin i popić to wszystko solidną dawką czerwonego wina a potem w nocy obiecałem sobie, że już nigdy więcej. Niestety trochę to trwało zanim zmądrzałem. Cukier jest innym przykładem pożywienia, które czyni spustoszenie w organizmie. Można sobie o tym poczytać albo obejrzeć przekonywujący film pt. Cały ten cukier. Ale jednocześnie cukier jest jak narkotyk, uzależnia i nie jest łatwo się odzwyczaić.

Przestawienie się na zdrowe odżywianie wcale nie jest trudne. Nie chodzi przecież o to aby z dnia na dzień zrezygnować ze wszystkiego co smakuje albo przejść na weganizm. Wręcz odwrotnie, metoda drobnych kroczków jest według mnie najskuteczniejsza. Może ścisła dieta albo wegetarianizm dawałyby najlepsze efekty, ale trzeba by mieć żelazną wolę i dyscyplinę żeby na 100% zastosować się . Zwykle jest tak, że podejmujemy postanowienie, trzymamy się tego przez tydzień lub dwa i poddajemy się. Po prostu zbyt gwałtowna zmiana trybu życia i restrykcyjna dieta są trudne do utrzymania. Do pokonania przyzwyczajeń całego życia nie wystarczy nawet w miarę silna wola i dobre chęci. Poza tym zmiany należy wprowadzać stopniowo, bo trzeba się tego nauczyć. Tak, nauczyć. Większość rzeczy, które proponuję nie są trudne jak się ma wprawę, ale na początku mogą się wydawać kłopotliwe i pracochłonne, po prostu zajmą dużo czasu. I to może zniechęcać. Te same czynności wykonane po raz czwarty zajmą niewiele czasu i wydadzą się banalnie proste.

Zdrowe żywienie składa się z różnych elementów: dużej ilości warzyw i owoców, zdrowego sposobu przyrządzania, jedzenia w odpowiednich porach, picia dużej ilości płynów, wyeliminowanie niektórych szkodliwych pokarmów, stosowanie wybranych suplementów diety. Musimy tego się nauczyć, musi to potrwać, więc metoda drobnych kroczków jest najlepsza. I pamiętajcie, nie proponuję żadnego wielkiego poświęcenia. Lubisz mięso – czemu nie tylko może mniej i rzadziej. Lubisz słodycze – trzeba eliminować cukier ale to nie znaczy że nie można nic słodkiego wziąć do ust. Najważniejsze jak zawsze, to umiar i zdrowy rozsądek.